A modern elektronikában az LCD-kijelzők a legelterjedtebbek. Néhány vállalat azonban előtérbe helyezi az LCD alternatíváját, az OLED-kijelzőt. Ezek kissé más elven működnek.
Hogyan működik az LCD-kijelző?
Az LCD a Liquid Crystal Display rövidítése, ami folyadékkristályos kijelzőt jelent. Ez a típusú kijelző több rétegből áll. A háttérvilágítás az alap, amelyet általában LED-es fényekkel látnak el. Ezt követi egy polarizációs szűrő, egy TFT-üveg, egy folyadékkristály-réteg, egy színszűrő és egy másik polarizációs szűrő.
A működési elv egyszerűen úgy írható le, hogy a LED-ek által kibocsátott fény áthalad egy polarizációs szűrőn és egy TFT-üvegen, ahol az kissé módosul. Az igazi varázslat a folyadékkristályos rétegben történik, amely a bemeneti elektromos feszültség alapján változtatja a fényáteresztő képességet. A módosított sugarak áthaladnak egy színszűrőn, ahol az egyes színek létrejönnek, és egy polarizációs szűrőn keresztül lépnek ki a kijelzőből.
Mi a helyzet az OLED-kijelzővel? Az LCD-kijelzővel ellentétben az OLED nem LED-es háttérvilágítással rendelkezik. A fény előállításáról speciális elektrolumineszcens kristályok gondoskodnak. Ezek előnye, hogy az LCD-technológiához képest valamivel jobb kontrasztot és feketébb színeket lehet velük elérni.
Az AMOLED-kijelzők aktív mátrixot használnak, így még simábban tudják megjeleníteni a mozgó objektumokat.
A PMOLED-kijelzők viszont passzív mátrixszal rendelkeznek, így statikus képek és szöveg megjelenítésére alkalmasak.
LCD-kijelző technológiák
Természetesen nem minden LCD-kijelző egyforma. Többféle típus létezik, amelyek különböznek a rétegek és azok elrendezése tekintetében. Mutatjuk a leggyakoribbakat, amelyekkel találkozhat.
IPS
A síkban kapcsoló LCD-kijelzőket drágább berendezésekben használják, mivel nagyon jó betekintési szögeket és a színek széles skálájának hű megjelenítését biztosítják. Hátrányuk azonban a lassabb reakció és az alacsonyabb kontraszt.
PLS
A Plane-To-Line Switching LCD az IPS-hez hasonló technológia, de kisebb tervezési módosításokkal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik az érintőképernyős kijelzőkben való használatra. Fő jellemzője az, hogy az ujjal történő áthúzáskor nem hagy nyomot a kijelzőn, és nem történik színmódosítás sem. Örülni fog a nagy betekintési szögekkel kombinált nagyon jó fényerőnek. A PLS kijelzőt először a Samsung dobta piacra.
TN
A Twisted Nematic LCD-technológia lehet, hogy már öregszik, de még mindig kiemelkedik a nagy fényereje és érzékenysége miatt. Az IPS-hez képest azonban ezek a kijelzők nem rendelkeznek olyan nagy betekintési szögekkel, és a színvisszaadásuk is korlátozottabb. Alacsony áruk miatt általában egyszerűbb alkalmazásokban használják őket, ahol a reakciósebesség a legfontosabb.
VA
A függőleges igazítású LCD-k egyesítik az IPS és a TN tulajdonságait, kiegyensúlyozott fényerő- és betekintési szögarányt, valamint gyors válaszidőt kínálva. Árukat tekintve valahol az IPS és a TN kijelzők között helyezkednek el. Két típusuk létezik: a PVA és az MVA, amelyek közül a PVA valamivel jobb technológiának számít a betekintési szögek és a kontraszt tekintetében.
QLED
A kvantumpont fénykibocsátó diódák az egyik legfejlettebb LCD-kijelző technológia, amelyet a Samsung ismét bevezetett. A QLED-technológia a kiváló fényerejével és a hozzáadott kvantumpontjaival dominál, amelyek javítják az általános képminőséget és a megjelenített színek spektrumát. A QLED-technológia így az OLED-kijelzők legközelebbi versenytársa.
Mini-LED és Micro-LED
Az egyik legfejlettebb LCD kijelző technológia a Mini-LED és a Micro-LED. Ezek lényege, hogy a kijelző háttérvilágítása nagyobb számú, kis LED-ből áll. Ezeknek köszönhetően magasabb képminőség, szélesebb színspektrum és jobb kontraszt érhető el.
Bár az LCD-kijelzők kiváló tartóssággal rendelkeznek (jobbak, mint az OLED), időnként ezek is tönkre mehetnek. Ha ez megtörténik, csak látogasson el webáruházunkba, és vásároljon eredeti kijelzőket a legtöbb márkájú és típusú okostelefonhoz, táblagéphez és laptophoz. A szervizelés megkönnyítése érdekében használhatja javítási útmutatóinkat is.