Helpdesk: Hétfő - Péntek 9:00 - 16:00
info@fixshop.hu
Kapcsolat

A 16:00 óráig leadott rendeléseket a GLS futárszolgálattal még aznap feladjuk. Kézbesítés 2424h alatt.

Fixshop logo
0
0 Ft

Over 1000 reviews

Megosztás

Technikai értelmezőszótár: LCD-kijelzők képtechnológiája

Az LCD-kijelzők már több évtizede léteznek, és jelenleg olyan magas szinten vannak, hogy még a modernebb alternatívákkal is felveszik a versenyt. De miből áll egy ilyen LCD, és milyen képtechnológiákat használnak manapság? A következő sorokban elmagyarázzuk az olyan alapvető kifejezéseket, mint a TN, az IPS, a PLS vagy a QLED. 

Technikai értelmezőszótár: LCD-kijelzők képtechnológiája

A modern elektronikában az LCD-kijelzők a legelterjedtebbek. Néhány vállalat azonban előtérbe helyezi az LCD alternatíváját, az OLED-kijelzőt. Ezek kissé más elven működnek. 

Hogyan működik az LCD-kijelző? 

Az LCD a Liquid Crystal Display rövidítése, ami folyadékkristályos kijelzőt jelent. Ez a típusú kijelző több rétegből áll. A háttérvilágítás az alap, amelyet általában LED-es fényekkel látnak el. Ezt követi egy polarizációs szűrő, egy TFT-üveg, egy folyadékkristály-réteg, egy színszűrő és egy másik polarizációs szűrő. 

A működési elv egyszerűen úgy írható le, hogy a LED-ek által kibocsátott fény áthalad egy polarizációs szűrőn és egy TFT-üvegen, ahol az kissé módosul. Az igazi varázslat a folyadékkristályos rétegben történik, amely a bemeneti elektromos feszültség alapján változtatja a fényáteresztő képességet. A módosított sugarak áthaladnak egy színszűrőn, ahol az egyes színek létrejönnek, és egy polarizációs szűrőn keresztül lépnek ki a kijelzőből. 

Mi a helyzet az OLED-kijelzővel? Az LCD-kijelzővel ellentétben az OLED nem LED-es háttérvilágítással rendelkezik. A fény előállításáról speciális elektrolumineszcens kristályok gondoskodnak. Ezek előnye, hogy az LCD-technológiához képest valamivel jobb kontrasztot és feketébb színeket lehet velük elérni.

Az AMOLED-kijelzők aktív mátrixot használnak, így még simábban tudják megjeleníteni a mozgó objektumokat.

A PMOLED-kijelzők viszont passzív mátrixszal rendelkeznek, így statikus képek és szöveg megjelenítésére alkalmasak.

LCD-kijelző technológiák 

Természetesen nem minden LCD-kijelző egyforma. Többféle típus létezik, amelyek különböznek a rétegek és azok elrendezése tekintetében. Mutatjuk a leggyakoribbakat, amelyekkel találkozhat. 

IPS

A síkban kapcsoló LCD-kijelzőket drágább berendezésekben használják, mivel nagyon jó betekintési szögeket és a színek széles skálájának hű megjelenítését biztosítják. Hátrányuk azonban a lassabb reakció és az alacsonyabb kontraszt. 

PLS

A Plane-To-Line Switching LCD az IPS-hez hasonló technológia, de kisebb tervezési módosításokkal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik az érintőképernyős kijelzőkben való használatra. Fő jellemzője az, hogy az ujjal történő áthúzáskor nem hagy nyomot a kijelzőn, és nem történik színmódosítás sem. Örülni fog a nagy betekintési szögekkel kombinált nagyon jó fényerőnek. A PLS kijelzőt először a Samsung dobta piacra. 

TN

A Twisted Nematic LCD-technológia lehet, hogy már öregszik, de még mindig kiemelkedik a nagy fényereje és érzékenysége miatt. Az IPS-hez képest azonban ezek a kijelzők nem rendelkeznek olyan nagy betekintési szögekkel, és a színvisszaadásuk is korlátozottabb. Alacsony áruk miatt általában egyszerűbb alkalmazásokban használják őket, ahol a reakciósebesség a legfontosabb. 

VA

A függőleges igazítású LCD-k egyesítik az IPS és a TN tulajdonságait, kiegyensúlyozott fényerő- és betekintési szögarányt, valamint gyors válaszidőt kínálva. Árukat tekintve valahol az IPS és a TN kijelzők között helyezkednek el. Két típusuk létezik: a PVA és az MVA, amelyek közül a PVA valamivel jobb technológiának számít a betekintési szögek és a kontraszt tekintetében. 

QLED

A kvantumpont fénykibocsátó diódák az egyik legfejlettebb LCD-kijelző technológia, amelyet a Samsung ismét bevezetett. A QLED-technológia a kiváló fényerejével és a hozzáadott kvantumpontjaival dominál, amelyek javítják az általános képminőséget és a megjelenített színek spektrumát. A QLED-technológia így az OLED-kijelzők legközelebbi versenytársa. 

Mini-LED és Micro-LED

Az egyik legfejlettebb LCD kijelző technológia a Mini-LED és a Micro-LED. Ezek lényege, hogy a kijelző háttérvilágítása nagyobb számú, kis LED-ből áll. Ezeknek köszönhetően magasabb képminőség, szélesebb színspektrum és jobb kontraszt érhető el. 

Bár az LCD-kijelzők kiváló tartóssággal rendelkeznek (jobbak, mint az OLED), időnként ezek is tönkre mehetnek. Ha ez megtörténik, csak látogasson el webáruházunkba, és vásároljon eredeti kijelzőket a legtöbb márkájú és típusú okostelefonhoz, táblagéphez és laptophoz. A szervizelés megkönnyítése érdekében használhatja javítási útmutatóinkat is.

Megosztás

Going green

We are constantly improving our carbon footprint to protect our planet. Read more on how we are adapting our processes to lower our footprint.