+36 1 700 9397
Helpdesk: Hétfő - Péntek 9:00 - 16:00
info@fixshop.hu
Kapcsolat

A 16:00 óráig leadott rendeléseket a GLS futárszolgálattal még aznap feladjuk. Kézbesítés 2424h alatt.

Fixshop logo
0
0 Ft
Megosztás

Pótkijelzőre van szüksége laptopjához? Segítünk a választásban!

Laptopjánál eljött az LCD kijelző cseréjének ideje? Amennyiben a kijelző elromlott vagy megrepedt, és ezért ki kell cserélni, fontos olyat választani, amely kompatibilis lesz, tehát az eredeti kijelzővel megegyező paraméterekkel fog rendelkezni. 

Mitől függ egy adott kijelző kompatibilitása? 

A kulcsfontosságú paraméterek az LCD kijelzők esetén az alábbiak: 

  • Felbontás
  • Méret
  • Csatlakozás

A felbontás azt mutatja meg, hány képpontot használ a kijelző a tartalom megjelenítéséhez. Szélesség × magasság értéket szokás meghatározni, tehát az 1600 × 1200 felbontású kijelző 1600 pixeles széltében és 1200 hosszában. A felbontás határozza meg egyúttal azt is, hogy mi az adott képmegjelenítő képaránya. Az 1600×1200 felbontás esetén az arány 4:3.

A standard felbontásoknak saját, állandósult megjelölésük van, például: 

  1. XGA: 1024×768
  2. SXGA: 1280×1024
  3. SXGA+: 1400×1050
  4. UXGA: 1600×1200
  5. QXGA: 2048×1536
  6. WXGA: 1280×720; 1280×768; 1280×800; 1366×768
  7. WXGA +: 1440×900
  8. WSXGA +: 1680×1050, 1680×945
  9. WUXGA: 1920×1200, 1920×1080

A legelterjedtebb képarányok a 16:9 és a 16:10, a Windows készülékek általában 16:9 képarányúak, míg az Apple számítógépein általában 16:10 képaránnyal találkozhatunk.

Hogyan tudom kideríteni a kijelző felbontását?

A legbiztosabb módszer annak kiderítésére, hogy milyen felbontása van a laptop kijelzőjének, ha megnézzük az adatot az adott kijelző hátsó oldalán. De ha Ön még nem szedte szét a készüléket, további lehetőségek is rendelkezésére állnak. Megnézheti például a kézikönyvben, amelyet a készülékhez kapott. Amennyiben van Internet-elérése, megnézheti a felbontást a gyártó weboldalán, de ezt kizárólag akkor javasoljuk, ha ismeri az adott készülék szériaszámát és pontos típusmegjelölését. Elkerülheti így azt a problémát, ha egy adott modellhez több felbontással is jött ki gép, és így az LCD vásárlásakor választhatna olyat, amely nem felel meg Önnek. Weboldalak is léteznek, amelyek Ön helyett derítik ki laptopja felbontását. 

A kijelző mérete

A kijelző méretét hüvelykben szokás megadni (egy hüvelyk = 2,54 cm), és a kijelző egyik sarkából az átellenesbe mért átmérőről van szó. A piacon általában 9 és 17 hüvelyk közti kijelzők érhetőek el. Az LCD kijelző pontos mérete a modellszám alapján derül ki. 

Csatlakozás

A csatlakozó az LCD kijelzőt köti össze a készülék többi részével, ezért rendkívül fontos, hogy ugyanolyan csatlakozóval ellátott kijelzőt válasszunk. A kijelzők nagy részénél ezzel a két típussal találkozhatunk:

30-pin video csatlakozó

Ez a csatlakozó maximum 3840 × 2160 pixeles felbontást támogat, és az érintőképernyőket nem támogatja.

40-pin eDP/Touch vagy QHD+

Valamivel modernebb 40 pines csatlakozó, nagyobb a támogatott maximális felbontás, mint a 30 pines változatnál, és érintőképernyőkkel is használható. 

Háttérvilágítás

Némely LCD használhat még divatjamúlt CCFL háttérvilágítást, de a 2010 után gyártott laptopoknál már modernebb és energiakímélőbb LED háttérvilágítást találunk. Ennek a szempontnak nem kell túl nagy figyelmet szentelnie.

Kijelző-típusok

A laptopok LCD paneljei nem csak felbontásukban vagy csatlakozásukban különbözhetnek egymástól, hanem számos egyéb kritériumban is, amelyeknek köszönhetően több kijelző-típust különböztetünk meg:

Nanoedge: A nanoedge kijelzők csak minimális kerettel rendelkeznek, ami lehetővé teszi egy viszonylag nagy kijelző beillesztését egy igazán kicsi eszközbe. Ez növeli a felhasználói kényelmet, mivel még egy kompakt készülékben is el lehet rejteni egy nagy kijelzőt, ami mindig jobb és kényelmesebb a munka vagy a tartalomfogyasztás szempontjából.

Matt kijelzők: A matt kijelzőknél egy speciális fényvisszaverő réteget használnak, amelynek köszönhetően csak minimális tükröződéssel találkozhatunk. A fényes kijelzőkhöz képest kissé rosszabb képet nyújthatnak, mivel kevesebb fényt engednek át, így a kép kevésbé élénk és kontrasztos, mint a fényes képernyőknél.

Fényes kijelzők: A fényes kijelzők élénk képet nyújtanak, mély feketékkel és élénk fehérekkel. Általános megjelenítési képességeik jobbnak tekinthetők, mint a matt kijelzőké. Hátrányuk azonban a gyakori visszatükröződés, és használhatóságukat jelentősen befolyásolja, hogy hol használja őket a tulajdonos. A szoba ablakain behatoló fény jelentősen ronthatja az ilyen kijelzők képét.

Slim kijelzők: A slim kijelzők nagyon vékony profilt biztosítanak, ami azonban nem rontja a megjelenítési képességeiket. A top eszközökön tehát slim kijelzők találhatók, amelyeket a gyártó megpróbál nemcsak a legjobbá, hanem kompakttá és vizuálisan is vonzóvá tenni. Ezenkívül az egyre vékonyabb és vékonyabb kijelzők lehetővé teszik a gyártók számára, hogy egyre nagyobb akkumulátort tehessenek készülékükbe.

Fat kijelzők: fat kijelzők elsősorban a már említett slim kijelzők érkezése miatt kapták nevüket. Azok ezekkel szemben kisebb vastagságúak, miközben megtartják ugyanazokat a képalkotó képességeket (gyakran jobbak). A fat kijelzők megfizethetőbbek, és alacsonyabb kategóriájú készülékekben találhatók.

(a képen a matt kijelző – balra és fényes kijelző – jobbra összehasonlítása látható)
 

Megosztás

Going green

We are constantly improving our carbon footprint to protect our planet. Read more on how we are adapting our processes to lower our footprint.