A kijelző szervize, vagyis inkább cseréje nem minden esetben kell, hogy anyagilag nagyon megerőltető mulatság legyen. Szerencsére nem minden egyes sérülés jelenti automatikusan a kijelző cseréjét. Sok esetben csak a védőüveg törik szét, így maga a kijelző érintetlen marad. Ahhoz, hogy megértsük, a kijelző cseréje miért ennyire drága és bonyolult, érdemes megnézni, hogy maga a kijelző milyen rétegekből, komponensekből is áll.
Az LCD kijelző struktúrája
Minden egyes LCD kijelző több részből, nagyon vékony rétegből áll, melyek nagyon szorosan érintkeznek egymással. Viszont minden egyes rétegnek megvan a maga speciális feladata és funkciója. A külső réteg az előlapi üveg, ami egy „átmenetet” képez az ujjunk és az LCD többi komponense közt. Ez a réteg biztosítja a többi komponens védelmét, valamint az egész LCD csomag legolcsóbb része.
Ezalatt található az ún. Digitalizáló réteg, melynek feladata a felhasználó által létrehozott érintéseket digitális jellé konvertálja, majd a jelet továbbítsa a készülék felé. Az elülső üveg és érintőüveg még nem hoz létre képeket, erről az ezek alatt található LCD (liquid crystal display) réteg és LED réteg gondoskodik. A LED réteg hozza létre az ún. „alávilágítást”, az LCD pedig ezt az „alávilágítást” alakítja át konkrét képpé. Mindkét réteg az elülső és érintőüveg alatt helyezkedik el. Az utolsó réteg gyakorlatilag a keret, ami az egész LCD panelt egyben tartja. A kijelző részét képezi még a flex kábel, ami lehetővé teszi a kijelző és a készülék közti hatékonyt jelátvitelt, kommunikációt.
Lehetséges a kijelző csupán egyes rétegeinek cseréje?
Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű igen vagy nem választ adni. Ennek az az oka, hogy a gyártók egyre gyakrabban élnek az innováció adta lehetőségekkel és próbálják vékonyítani az egyes rétegeket. Ez a gyakorlatban azzal jár, hogy a rétegeket külön nem lehet megvásárolni, csupán egy „komplexben”, LCD panelben. Ilyen megoldást választott pl. a Samsung, az Apple és a Huawei is.
A rétegek ilyen jellegű „összekapcsolása” a sok előny mellett hátránnyal is jár – a kijelző sérülése esetén a teljes panel cseréjét kell végrehajtani. Szerencsére a piacon nemcsak eredeti, „friss”, újonnan gyártott kijelzőket lehet vásárolni, hanem újrahasznosított vagy éppen felújított LCD kijelzők is a vásárlók rendelkezésére állnak, elérhető áron.
Hogyan állapíthatom meg, a kijelző melyik része sérült meg?
A kevés tapasztalattal rendelkező laikus a repedés láttán rögtön arra gondol, hogy a kijelző eltört, megtört, megsérült. Viszont a tapasztaltabb felhasználók már meg tudják állapítani, hogy a kijelzőn található sérülés automatikusan a teljes képernyő cseréjét jelenti, vagy akár más megoldás után is lehet nézni.
A törésnek, sérülésnek is több fokozata létezik:
- Előlapi üveg sérülése
- Érintőüveg sérülése
- Teljes LCD kijelző sérülése
Az első esetben, ami egyben a „legjobb”-nak is számít a három lehetőség közül, csak a legfelső réteg sérült meg. Ebben az esetben a kijelző még használható, főleg akkor, ha a sérülés olyan helyen található, hogy az nem szab gátat az egyes funkcióknak. A szerviz során elég, ha csak az előlapi üveg kerül cserére. Sőt, még ez a sérülés is kivédhető, ha az előlapi üvegre egy további védőréteget teszünk: üveget vagy fóliát. Ezzel tényleg csökkenthető a sérülések mennyisége és valószínűsége.
Illusztráció: Panzer Glass, rendkívül ellenálló, keményített védőüveg
Ha az előlapi és az érintőüveg is sérül, a készülék nem fog reagálni az érintésre, teljesen elveszti a neki szánt funkcionalitását. Igaz, sok esetben a megjelenítő funkció még mindig működhet. Sajnos ez hiú reményt kelthet a felhasználóban, hogy a kijelzőt még meg lehet menteni, de ez a lehetőség nem igazán ajánlott. Egyrészt a sérült rétegeket le kell választani az LCD komponensről, ami időigényes és bonyolult eljárás. Másrészt ez további sérülésekhez is vezethet, ami automatikusan a teljes panelcserét vonja maga után. Ha megtörtént a baj és a szóban forgó két réteg megsérült, akkor érdemes pótalkatrész után nézni. Ez egyszerűbb és gyorsabb megoldás.
Ha a teljes LCD panel megsérült, akkor a kijelző már egyáltalán nem működik, nem jeleníthető meg rajta gyakorlatilag semmi, csupán fekete csíkok vagy tintafoltszerű képződmények. Ebben az esetben nem lehet elkerülni a kijelző cseréjét.
Ha már a teljes kijelző cseréjét nem tudjuk megúszni, azért van arra lehetőség, hogy minőségi alkatrészeket találjunk elérhető áron. Webshopunkban számos eredeti, OEM és egyéb pótalkatrész található, megbízható forrásokból. A pótalkatrészek mellett az otthoni cserét elősegítő szerszámok kínálata is az érdeklődők rendelkezésére áll.