+36 1 700 9397
Helpdesk: Hétfő - Péntek 9:00 - 16:00
info@fixshop.hu
Kapcsolat

A 16:00 óráig leadott rendeléseket a GLS futárszolgálattal még aznap feladjuk. Kézbesítés 2424h alatt.

Fixshop logo
0
0 Ft
Megosztás

Miért nem szeretnék a gyártók, hogy mi magunk javítsuk a készülékeiket?

A gyártóknak változik a hozzáállása. Míg egykor a lehető legkönnyebb javíthatóságon volt a hangsúly gyakorlatilag az összes elektronikai eszköz esetén, manapság ez biztosan nem így van. Közvetlenül a gyártóktól származó alkatrészek lényegében nem állnak rendelkezésre, és javítási kézikönyvek sem. A márkák akár arra is vetemedhetnek, hogy beperlik azokat, akik ingyen próbálják terjeszteni a hivatalos szervizkönyveket.

Néhány évtizeddel ezelőtt ennek szöges ellentéte volt a helyzet. Még például az Apple is, akik mára nagy ellenzői termékeik szervizelésének (főként a nem márkaszervizek részéről), részletes kézikönyveket mellékeltek számítógépeikhez akkoriban. Ezek – a javítások nagy részénél – lehetővé tették a tulajdonosok számára, hogy rájöjjenek a hiba okára, és maguk a tulajdonosok ráadásul gyakran el is tudták hárítani azt. Minél intelligensebbek, fejlettebbek viszont az eszközök, minél több funkcióval rendelkeznek, annál gyakrabban fordulnak elő különböző meghibásodások.

Miért kellene, hogy ez a probléma mindannyiunkat zavarjon?

Számos felhasználó, köztük már lehet, hogy Ön is, volt már az alábbi helyzetben. A készülék meghibásodik. Először is: rendkívül nehéz kideríteni már magát a hibaokot is, pontosabban konkrétan meghatározni. Ehhez csak a gyártónak vannak meg a szükséges eszközei, és esetleg még a márkaszervizeknek. Ott viszont a javítás gyakran annyira drága, hogy a felhasználó sok esetben dönt úgy, hogy inkább új készüléket vesz.

Még egy relatíve kicsi probléma miatt is a teljes készülék kerül gyakran lecserélésre tehát, mégpedig kizárólag a pótalkatrészek rossz elérhetősége és a javítási kézikönyvek hiánya miatt. Ez természetesen csak az egyik félnek válik javára, mégpedig a gyártóknak. Az ő bevételük nagyrészt az új készülékek értékesítéséből áll, és ezért az az érdekük, hogy a felhasználó ahelyett, hogy életben tartja a készülékét, mielőbb amellett döntsön, hogy újra cseréli. Számunkra viszont, mindenki más számára, ez teljesen mást jelent.

Fölösleges költségek

Az, amit minden felhasználó a saját bőrén is érez, azok a költségek. Az új készülék vásárlásával kapcsolatos költségek gyakran rendkívül magasak, főként az adott kategória csúcskészülékeinél. Emellett igaz az is, hogy a javítások nagy részét el lehetne végezni relatíve egyszerűen is. Nem érdeke ez viszont a gyártóknak, akik nem félnek harcolni saját készülékeik szervizelése ellen.

Rendkívül hatásos eszközök állnak ehhez rendelkezésükre. A modern elektronika nagy részének működéséhez software szükséges, amelynek tulajdonjoga viszont a készülék megvásárlását követően is a gyártónál marad. Ha a gyártó rájön, hogy nem hivatalos szervizelés zajlott a készüléken, rendelkezésére állnak az eszközök arra is, hogy a távolból működésképtelenné tegyen egy ilyen készüléket.

Ismert például egy Macedóniai eset, hogy egy iPhone tulajdonos kicseréltette a kijelzőt, egy nem márkaszervizben. Bár a készülék továbbra is problémamentesen működött, a gyártó a következő frissítésen keresztül a szó szoros értelmében kikapcsolta. Tevékenységét a felhasználó magánéletének és biztonságának védelmével indokolta, amely szerintük sérült. 
A márkák egész egyszerűen nem szeretnék, ha a készülékeik szervizelésre kerülnének, és ha mégis, akkor kizárólag a márkaszervizekben. Ott viszont lényegesen magasabb a szervizelés ára, és így már nem is annyira vonzó maga a javítás.

A hulladék mennyisége

A második, még nagyobb probléma az egyre nagyobb mennyiségű hulladék, amely napjaink elektronikai eszközeinek rövid élettartama miatt képződik. Csak 2019-ben több, mint 53 millió tonna ún. e-waste, vagyis elektronikai hulladék keletkezett a Földön. Ez komoly problémát jelent a környezetünk szempontjából is, és mi magunk szempontjából is. Hosszú ideje emelkedik már meredeken a trend, és az egyre rosszabb szervizelési lehetőségek miatt csak egyre rosszabb és rosszabb lesz a helyzet.  

Mit tehetünk mi magunk ezért?

Ha szeretné kímélni környezetét és saját pénztárcáját is, minden meghibásodás esetén gondolja alaposan végig, hogy nem tudja-e Ön vagy egy professzionális szerviz elhárítani a gondot. Semmiképp nem ajánljuk viszont, hogy a megfelelő tudás és eszközök nélkül álljon neki a javításnak, vagy nem megfelelően szakképzett technikussal végeztesse el. Másrészt viszont, ha a gyártó csak azt a lehetőséget javasolja, hogy váltson új készülékre (természetesen komoly ráfizetéssel), próbáljon meg esetleg más, bevált szervizben is tanácsot kérni. 

Megosztás

Going green

We are constantly improving our carbon footprint to protect our planet. Read more on how we are adapting our processes to lower our footprint.