Tűzvédelem
Ha a készülék már extrém forró és fura szagot is érez, akkor semmiképp se kísérelje meg eltávolítani az akkumulátort! Füst észlelése esetén ugyanez a helyzet. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy a telefon környékéről minden tárgyat eltávolítunk. Ha esetleg a készülék már lángol, akkor az oltáshoz tűzoltó készüléket vagy homokot használjunk, esetleg valamilyen tűzálló tárggyal fedjük le. A telefont soha ne oltsuk vízzel! Az akkumulátorban található lítium a vízzel érintkezve heves reakcióba lép, és további tüzet okozhat. A legjobb, ha készülékünket tűzálló edénybe vagy jól szellőző helyre tesszük, amíg teljesen ki nem hűl.
FIGYELMEZTETÉS
A felpuffadt Lítium-ion akkumulátor lángba borulhat, vagy akár fel is robbanhat. Éppen ezért az eltávolítást csakis saját felelőségre végezze el, és minden esetben nagyon óvatosan járjon el!
Ha a készülékben az akkumulátor felpuffadt, akkor a készülék további használata egyéb károkat is okozhat, sőt, az egészségre is káros lehet. A következő bejegyzésben azokat a lépéseket szedtük össze, melyeket sérült akkumulátor esetén mi is elvégezhetünk, de csakis saját felelősségre. Az akkumulátor eltávolítását és cseréjét nem érdemes halogatni, és lehetőség szerint bízzuk azt szakemberre.
Mi történik, ha az akkumulátor felpuffad?
Az Li-ion akkumulátorok kémia reakció által hozzák létre az elektromos áramot. Ennek a kémiai reakciónak köszönhetően az akkumulátor elöregszik. Az elöregedéssel a reakció már nem megy végbe teljesen, így füst keletkezik, a füst pedig „felfújja” az akkumulátort. A károsodás és füst következtében az akkumulátor felpuffad, sőt, a füst akár el is illanhat, vagy az akkumulátor lángba is borulhat. Ha az akkumulátor cellái és membránjai is sérülnek, akkor a légköri nedvesség következtében olyan reakció is végbe mehet, mely az akkumulátor felrobbanásához vezethet.
Hogyan győződjünk meg arról, hogy az akkumulátor felpuffadt
- ellenőrizzük a készüléket – a felpuffadt akkumulátor a megnövekedett térfogat következtében nyomja a többi alkatrészt, így a képernyőt, nyomógombokat is kinyomhatja. Első körben ezeket érdemes ellenőrizni, valamint a telefon előlapját és hátlapját
- furcsa” szag – ha édeskés, fémes szagot áraszt a telefon, az akár a felpuffadt akkumulátorból elillant füst jele is lehet. Fontos, hogy ha telefont ne tegye közel az arcához, kellő távolságról szagolja meg
- ellenőrizze az akkumulátort – ha a készüléket sérülés, károsodás nélkül is szét tudja szerelni (az útmutató szerint), akkor saját szemmel is meggyőződhet az akkumulátor állapotáról.
Az akkumulátor biztonságos eltávolítása
Ha azt gyanítja, hogy az akkumulátor felpuffadt, akkor a készüléket ne csatlakoztassa a töltőhöz. Várja meg, amíg az akkumulátor teljesen lemerül, ezzel ugyanis csökkenthető a tűz és más baleset valószínűsége.
Fő a biztonság. A műveletet aránylag száraz és könnyen szellőztethető helységben hajtsa végre. Az akkumulátor biztonságos kivételéhez és átmeneti tárolásához szüksége lesz még megfelelő szerszámokra, egyrészt a telefon szétszereléséhez, másrész az akkumulátor eltávolításához (például műanyag csipeszre).
A munkát olyan felületen végezze el, mely nem gyúlékony. Szükség lesz még egy tűzálló, lefedhető edényre, valamint homokra, amit az edény aljára kell szórni. Víz használata szigorúan tilos! A víz a lítiummal reakcióba léphet és tüzet okozhat.
Az akkumulátor kivétele
Ha az előző pontban feltüntetett óvintézkedéseknek eleget tett, akkor hozzáláthat az akkumulátor eltávolításához. Ehhez további segítséget IT tatalálható. Nagyon fontos, hogy az eltávolítás során az akkumulátor ne sérüljön. Ha beragadt, akkor legalább 70% isopropyl vagy aceton tartalmú ragasztó eltávolító használatát javasoljuk. Az acetonnal is érdemes óvatosan bánni, mert károsíthatja a készülék alkatrészeit. Mivel a ragasztó eltávolítók gyúlékonyak, csak keveset használjon belőlük. Az akkumulátor eltávolításához műanyag szerszámokat használjon, így az akkumulátor további károsodása elkerülhető. Ha az akkumulátor eltávolítása során erősebb szagot érez vagy füstöt észlel, esetleg az akkumulátor elkezd forrósodni, azonnal tegye a készüléket a homokot tartalmazó tűzálló tálba és várja meg, amíg ezek a „tünetek” elmúlnak. Csak ezután próbálja meg ismét eltávolítani az akkumulátort.
Mit tegyünk az eltávolított akkumulátorral?
Az eltávolított akkumulátor semmi esetre sem érintkezhet vízzel, és a szemetesbe se kerüljön. Első lépésként, ha az akkumulátor még forró vagy füstöl, akkor a homokkal töltött tűzálló edénybe kell tenni és meg kell várni, míg a füstölés megszűnik és az akkumulátor hőmérséklete is helyre áll. Ha az akkumulátor már biztonságosan szállítható, akkor személyesen kell leadni a legközelebbi gyűjtőhelyen.
Minden elem és akkumulátor beszélyes hulladéknak számít
Mivel az akkumulátor veszélyes hulladéknak számítanak, ezért különös figyelmet kell szentelni eltávolítására és tárolására. Az akkumulátorok tűzveszélyesek, semmi keresnivalójuk a kommunális hulladék közt. Az akkumulátorok leadását lehetővé tévő gyűjtőhelyek listája a interneten elérhető.